Skip to content Skip to main navigation
Site map Arabic Urdu Slovenian Farsi Chinese French

Agenda and minutes

Council Meeting
Friday, 18th May, 2012 2.00 p.m.

Venue: Town Hall, Moorgate Street, Rotherham. S60 2TH

Contact: Debbie Bacon, Senior Democratic Services Officer 

Items
No. Item

1.

Election of Chairman

Minutes:

Resolved:- That Councillor Dave Pickering be elected Chairman of the Rotherham Borough Council for the ensuing Municipal Year and that he be entitled to the style of Mayor by virtue of Section 245(1) of the Local Government Act 1972.

 

Mover:- Councillor Lakin                                 Seconder:- Councillor Dodson

 

Councillor Pickering thereupon made and subscribed the statutory declaration of acceptance of office.

 

The Mayor (Councillor Pickering (in the Chair)

2.

Vote of thanks to the retiring Mayor

Minutes:

Resolved:- That  the Council  tender its  sincere  thanks to  Councillor Shaun Wright for the  excellent manner in  which he has  carried out  all his duties as Mayor of the Metropolitan Borough of Rotherham. 

 

And that the best thanks of this Council be recorded for the kind and admirable way in which Lisa Wright performed the duties of Mayoress.

 

 Mover:-  Councillor Whelbourn                      Seconder:-  Councillor G. A. Russell

3.

Election of Vice-Chairman

Minutes:

Resolved:- That Councillor John Foden be elected Vice-Chairman of the Rotherham Borough Council for the ensuing Municipal Year and that he be entitled to the style of Deputy Mayor by virtue of section 245(1) of the Local Government Act 1972.

 

Mover:-  Councillor Akhtar                              Seconder:-  Councillor Sims

4.

Vote of Thanks - Mr. Lewis South

Minutes:

The Leader paid tribute to Mr. Lewis South, former Democratic Services Manager, and thanked him, on behalf of the Council, for the outstanding service he had provided and the work he had undertaken during the forty-six years period of his employment.

 

Lewis was wished a long and happy retirement.

5.

Vote of Thanks - Lieutenant Commander Allen Dixon

Minutes:

The Leader paid tribute to Lieutenant Commander Allen Dixon, and thanked him, on behalf of the Council, on his involvement in the Town’s Mayors’ Parades, which he was now retiring from, and wished him all the best for the future.

6.

Council Minutes

Minutes:

Resolved:- That the minutes of the meeting of the Council held on 18th April, 2012 be approved for signature by the Mayor.

 

Mover:-  Councillor Stone                               Seconder:-  Councillor Akhtar

7.

Communications

Minutes:

(1)  The Mayor officially registered this Council’s congratulations to her Majesty the Queen on her Jubilee year and a letter of congratulations would be sent and signed by the Mayor.

 

(2)  The Chief Executive submitted the following petition which had been referred to the appropriate Directorate for consideration:-

 

·              From twenty-three residents requesting that cardboard be allowed back in the green bin or that the black bin be collected weekly.

 

(3) The Chief Executive submitted apologies for absence from Councillors Astbury, Barron, Donaldson, Middleton and Read.

8.

Standards Committee

Minutes:

Resolved:-  That the reports and minutes of the meeting of the Standards Committee (Section B) (pages 23B to 29B) be adopted.

 

Mover:-  Councillor Buckley                               Seconder:-  Councillor Gilding

9.

Cabinet Minutes

 

        Amendments to the Scheme of Delegation for the Director of Planning and Regeneration (Minute No. C193) (Page 135C)

 

        Localism Act 2011 and Code of Conduct for Members and Co-opted Members (Minute No. C193) (Pages 135C -137C)

 

Minutes:

Resolved:-  That the reports and minutes of the meeting of the Cabinet (Section C) (pages 133C to 141C) be adopted, subject to an amendment to Minute C194(1) that the Leader of the Opposition be included as a consultee, when the Monitoring Officer is considering revisions to the current Code of Conduct .

 

Mover:-  Councillor Stone                               Seconder:-  Councillor Akhtar

10.

Member Arrangements for 2012/13

Minutes:

The Director of Legal and Democratic Services submitted membership proposals for 2012/13.

 

Resolved:-  That the following arrangements be approved:-

 

Cabinet Advisers:-

 

Leader and Deputy Leader – Councillor Sims (Senior Adviser) together with Councillor Gosling.

Adult Social Care – Councillor Gosling (Senior Adviser) together with Councillor P.A. Russell.

Safeguarding Children and Adults – Councillor Beaumont (Senior Adviser) together with Councillors Dalton and Havenhand.

Community Development, Equality and Young People’s Issues – Councillor Beck (Senior Adviser) together with Councillor Burton.

Health and Wellbeing – Councillor Buckley (Senior Adviser) together with Councillor Pitchley.

Lifelong Learning and Culture - Councillor Andrews (Senior Adviser) together with Councillor Wallis.

Safe and Attractive Neighbourhoods – Councillor Goulty (Senior Adviser) together with Councillor Kaye.

Town Centres, Economic Growth and Prosperity – Councillor Clark (Senior Adviser) together with Councillor Godfrey.

Waste and Emergency Planning – Councillor Ali (Senior Adviser) together with Councillor Swift.

 

AREA ASSEMBLIES

CHAIRMEN

 

VICE-CHAIRMEN

 

Wentworth North

(Hoober, Wath, Swinton)

Atkin

J. Hamilton

Rotherham North

(Keppel, Wingfield, Rotherham West)

Johnston

Goulty

Rotherham South

(Rotherham East, Boston Castle, Sitwell)

Dodson

Wootton

Wentworth South

 (Rawmarsh, Valley, Silverwood)

N. Hamilton

Currie

Rother Valley West

(Brinsworth/Catcliffe, Rother Vale, Holderness)

Swift

Pitchley

Rother Valley South

 (Dinnington, Anston/Woodsetts, Wales)

Havenhand

Falvey

Wentworth Valley

(Maltby, Hellaby, Wickersley)

Read

Beaumont

 

 

REGULATORY BOARDS

 

Standards Committee

 

Councillors Buckley, Gilding, J. Hamilton and Middleton.

 

Independent Members:-

Mr. M. Andrew

Mrs. A. Bingham (Chairman)

Mr. I. Daines

Mr. P. Edler

Mr. D. Foster

Dr. G. Musson (Vice-Chairman)

Ms. J. Porter

Mr. N. Sykes

 

Parish Council Representatives:-

Councillors D. Bates, P. Blanksby and D. Rowley

 

Licensing Board

 

Councillor Andrews

Councillor Barron (Vice-Chairman)

Councillor Beck

Councillor Buckley

Councillor Dodson

Councillor Donaldson

Councillor Doyle

Councillor Falvey

Councillor Foden

Councillor Goulty 

Councillor Hamilton, J.

Councillor Hamilton, N.

Councillor Havenhand

Councillor McNeely

Councillor Read

Councillor Robinson

Councillor Russell, P. A.

Councillor Sangster

Councillor Swift

Councillor Wootton (Chairman)

Councillor Wright

 

(21)

 

Licensing Committee

 

Councillor Barron (Vice-Chairman)

Councillor Buckley,

Councillor Donaldson

Councillor Doyle

Councillor Falvey

Councillor Foden

Councillor Goulty

Councillor Hamilton, J.

Councillor Hamilton, N.

Councillor Havenhand

Councillor McNeely

Councillor Russell, P. A.

Councillor Sangster

Councillor Swift

Councillor Wootton (Chairman)

 

 (15)

 

Planning Board

 

Councillor Astbury

Councillor Atkin

Councillor Dodson (Vice-Chairman)

Councillor Godfrey

Councillor Kaye

Councillor License 

Councillor Middleton

Councillor Pickering (Chairman)

Councillor Pitchley

Councillor Roddison

Councillor Russell, G. A.

Councillor Sims

Councillor Smith

Councillor Tweed

Councillor Whysall

 

(15)

 

Audit Committee

 

Councillor Gilding

Councillor Kaye (Vice-Chairman)

Councillor License

Councillor Sangster (Chairman)

Councillor Sims

 

(5)

 

SELECT COMMISSIONS

 

Self Regulation

 

 

Councillor Atkin

Councillor Beck

Councillor Beaumont

Councillor Currie (Chairman)

Councillor Donaldson

Councillor Ellis

Councillor Godfrey

Councillor Hamilton, J. (Vice-Chairman)

Councillor Mannion

Councillor Pickering

Councillor Sharman

Councillor Tweed

Councillor Watson

 

(13)

 

 

Improving Lives

 

Councillor Ahmed

Councillor Ali

Councillor Astbury

Councillor Buckley

Councillor Clark

Councillor Dodson

Councillor Kaye

Councillor Lelliott

Councillor License (Vice-Chairman)

Councillor Pitchley

Councillor Read

Councillor Robinson

Councillor Roche

Councillor Roddison

Councillor Russell, G.A. (Chairman)

Councillor Sharman

 

(16)

 

Improving Places

 

Councillor Andrews

Councillor Astbury

Councillor Atkin

Councillor Dodson

Councillor Ellis

Councillor Falvey  ...  view the full minutes text for item 10.

11.

Election of Councillors pdf icon PDF 25 KB

Minutes:

The Returning Officer reported that the persons indicated below had been elected Members of the Council at the election held on 3rd May, 2012:-

 

Ward

Candidates

Votes

Anston and

Woodsetts

FOULSTONE, Charles David

240

HUGHES, Darren Jason Louis

1156

HUNTER, Doris Joan

428

JEPSON, Clive Robert

(elected)  1249

Boston Castle

BINGHAM, Christopher James Edward

189

HUSSAIN, Mahroof

(elected) 2141

KRAMER, Christian Carl Backer

499

MEHARBAN, Mohammed

134

MEHBAN, Umar

64

WOFFENDEN, Harry

654

Brinsworth and Catcliffe

AHMED, Shabana

 (elected) 1618

COOKE, Michael

461

FIELDHOUSE, Terry Robert

872

Dinnington

BEIGHTON, Patricia Mary

400

HICKSON, Denise Margaret

454

SMITH, David

416

TWEED, Simon Andrew

(elected)1384

Hellaby

ASTBURY, Lauren Amy Edith

(elected)1257

FAIRFAX, Douglas

691

TURNER, Richard Arthur John

1064

Holderness

HUNTER, Keith

421

JACK, Hilda Landells

942

ROBINSON, Christopher Bernard

(elected) 1529

Hoober

PALLANT, Michael John

644

ROCHE, David John

(elected) 1530

TAYLOR, Brian Eastwood

338

Keppel

CLARK, Margaret

 (elected) 1818

MIDDLETON, Janice

469

ROBINSON, Michael

454

Maltby

BLAIR, William Robert

435

CONLON, Michael James

699

GODFREY, Margaret Ann

(elected) 1285

PRICE, Richard Terence

150

Rawmarsh

BALDWIN, William George

531

BROWN, Beryl Charlotte

328

WHELBOURN, Glyn

(elected) 1685

Rother Vale

BROWN, Gordon Hugh

583

FRITH, Andrew Mark

307

LELLIOTT, Denise

(elected) 1503

Rotherham East

 

 

 

 

ILYAS, Mohammed

207

PENYCATE, Richard William

171

SULEMAN, Mohammed

362

VINES, Maureen

385

WALLIS, Emma

(elected)1520

WILLIS, Christopher Paul

132

Rotherham West

KHAN, Azeem

133

MIDDLETON, Anne

212

SIMS, Kathryn Joyce

(elected) 1820

VINES, Caven

758

Silverwood

HIGGINS, Peter Michael

371

RUSSELL, Gwendoline Ann

(elected) 1393

WILKINSON, John

1140

Sitwell

KHAN, Tajamal

1193

MIDDLETON, Christopher Norman

(elected) 1474

WILKINSON, Valerie Irene

1019

Swinton

JONES, Stephen Handel

232

O`DELL, Shaun

852

WYATT, Kenneth John

(elected) 1886

Valley

CURRIE, Simon

(elected) 1667

CUTTS, Brian

490

PEARSON, Jason Paul

395

Wales

TODD, Valerie Michele

951

WATSON, Gordon

(elected) 1837

Wath

BAILEY, Brian Albert

930

GOSLING, Alan

(elected) 1805

HIGGINS, Linda Elizabeth

266

Wickersley

DOWDALL, Tina Charisse

830

HODDINOTT, Emma Elizabeth

(elected) 1833

PARKER, Martyn Lawton

600

Wingfield

GUEST, Marlene

720

JOHNSTON, Lindsay Mary Skelton

(elected) 1564

MARSHALL, Kenneth Rodney

240

 

12.

Review of Constitution including the Scheme of Delegation for Members and Officers and Standing Orders pdf icon PDF 34 KB

Minutes:

Consideration was given to the revised Constitution, including the Scheme of Delegation of Powers to Members and Officers and Standing Orders, which had been updated to include some minor changes as referred to in the report.  Any changes that may be made by the Leader in future as regards executive functions would be reported to all Members.

 

Resolved:- That the revised Constitution, Scheme of Delegation of Powers for Members and Officers and Standing Orders for 2012/13 be approved.

 

Mover:-  Councillor Stone                               Seconder:-  Councillor Akhtar