Agenda item

Membership Arrangements for 2013/14

Minutes:

The Director of Legal and Democratic Services submitted membership proposals for 2013/14.

 

Resolved:-  That the following arrangements be approved:-

 

Cabinet Advisers:-

 

Leader and Deputy Leader – Councillor Gosling (Senior Adviser) together with Councillor Sims

Adult Social Care – Councillor P. A. Russell (Senior Adviser) together with Councillor Gosling

Children, Young People and Families Services – Councillor Ahmed (Senior Adviser) together with Councillors Beaumont and Roche

Communities and Cohesion  Councillor Wallis (Senior Adviser) together with Councillor Burton

Culture and Tourism - Councillor Andrews (Senior Adviser) together with Councillor Dalton

Health and Wellbeing – Councillor Buckley (Senior Adviser) together with Councillor Tweed

Regeneration and Development – Councillor Clark (Senior Adviser) together with Councillor Godfrey

Safe and Attractive Neighbourhoods – Councillor Goulty (Senior Adviser) together with Councillor Astbury

Waste and Emergency Planning – Councillor Ali (Senior Adviser) together with Councillor Swift

 

Area Assemblies

Chairman

Vice-Chairman

 

Wentworth North

(Hoober, Wath, Swinton)

 

Atkin

J.  Hamilton

Rotherham North

(Keppel, Wingfield, Rotherham West)

Johnston

Sims

 

 

 

Rotherham South

(Rotherham East, Boston Castle, Sitwell)

Dodson

Wallis

 

 

 

Wentworth South

(Rawmarsh, Valley, Silverwood)

N.  Hamilton

Currie

 

 

 

Rother Valley West

(Brinsworth/Catcliffe, Rother Vale, Holderness)

Swift

Lelliott

 

 

 

Rother Valley South

(Dinnington, Anston/Woodsetts, Wales)

 

Havenhand

Falvey

 

 

 

Wentworth Valley

(Maltby, Hellaby, Wickersley)

Beaumont

Read


REGULATORY BOARDS

 

Standards Committee:-

 

Councillor Beck

Councillor Gilding

Councillor Gosling (Chairman)

Councillor Middleton

Councillor Pitchley

Councillor P. Russell

Councillor Sims (Vice-Chairman

Councillor Tweed

(8)

 

Independent Members:-

 

Mrs. A. Bingham

Mr. I. Daines

Mr. P. Edler

Dr. G. Musson

Ms. J. Porter

 

Parish Council Representatives:-

 

Councillors D. Bates, D. Rowley and R. Swann.

Licensing Board:-

 

Councillor Andrews

Councillor Barron (Vice-Chairman)

Councillor Beck

Councillor Buckley

Councillor Dalton

Councillor Dodson

Councillor Donaldson

Councillor Doyle

Councillor Foden

Councillor Goulty 

Councillor Hamilton, J.

Councillor Hamilton, N.

Councillor Havenhand

Councillor McNeely

Councillor Read

Councillor Robinson

Councillor Russell, P. A.

Councillor Sangster

Councillor Swift

Councillor Wootton (Chairman)

One Vacancy

(21)

Licensing Committee:-

 

Councillor Barron (Vice-Chairman)

Councillor Buckley,

Councillor Dalton

Councillor Donaldson

Councillor Doyle

Councillor Foden

Councillor Goulty

Councillor Hamilton, J.

Councillor Hamilton, N.

Councillor Havenhand

Councillor McNeely

Councillor Russell, P. A.

Councillor Sangster

Councillor Swift

Councillor Wootton (Chairman)

(15)

 

Planning Board:-

 

Councillor Astbury

Councillor Atkin

Councillor Dodson (Vice-Chairman)

Councillor Godfrey

Councillor Kaye

Councillor License 

Councillor Middleton

Councillor Pickering (Chairman)

Councillor Pitchley

Councillor Roddison

Councillor Russell, G. A.

Councillor Sims

Councillor Smith

Councillor Tweed

Councillor Whysall

(15)

 

Substitutes:-  Councillors Beaumont (Wentworth Valley), Falvey (Rother Valley South), Vacancy (Rotherham North), Gilding (Rotherham South), Lelliott (Rother Valley West), Roche (Wentworth North) and N. Hamilton (Wentworth South).


 

 

Audit Committee:-

 

Councillor Gilding

Councillor Kaye (Vice-Chairman)

Councillor Sangster (Chairman)

Councillor Sharman

Councillor Sims

(5)

 

 

SELECT COMMISSIONS

 

Overview and Scrutiny Management Board:-

 

Councillor Beck

Councillor Currie

Councillor Dalton

Councillor Falvey

Councillor Gilding

Councillor Read

Councillor Russell, G. A.

Councillor Sims

Councillor Steele (Vice-Chairman)

Councillor Whelbourn (Chairman)

 (10)

 

 

Health:-

 

Councillor Barron

Councillor Beaumont

Councillor Dalton (Vice-Chairman)

Councillor Goulty

Councillor Havenhand

Councillor Hoddinott

Councillor Kaye

Councillor Middleton

Councillor Roche

Councillor Sims

Councillor Steele (Chairman)

Councillor Watson

Councillor Wootton

(13)

 


 

 

Improving Lives:-

 

Councillor Ali

Councillor Astbury

Councillor Buckley

Councillor Burton

Councillor Clark

Councillor Dodson

Councillor Donaldson

Councillor J. Hamilton

Councillor Kaye

Councillor Lelliott

Councillor License

Councillor Pitchley

Councillor Read (Vice-Chairman)

Councillor Robinson

Councillor Roddison

Councillor Russell, G.A. (Chairman)

Councillor Sharman

(17)

 

 

Improving Places:-

 

Councillor Andrews

Councillor Astbury

Councillor Atkin

Councillor Dodson

Councillor Ellis

Councillor Falvey (Chairman)

Councillor Foden

Councillor Gilding

Councillor Godfrey

Councillor Gosling

Councillor Hamilton, N.

Councillor Jepson

Councillor Johnston

Councillor Pickering

Councillor Read

Councillor Roche

Councillor Russell, P.A.

Councillor Sims (Vice-Chairman)

Councillor Swift

Councillor Vines

Councillor Wallis

Councillor Whysall

(22)

 

 

Self Regulation:-

 

Councillor Ahmed

Councillor Atkin

Councillor Beck (Vice-Chairman)

Councillor Beaumont

Councillor Currie (Chairman)

Councillor Ellis

Councillor Godfrey

Councillor Hamilton, J.

Councillor Mannion

Councillor Sharman

Councillor Tweed

Councillor Vines

Councillor Watson

(13)

 

Mover:-  Councillor Stone                               Seconder:-  Councillor Akhtar